RSS
poniedziałek, 19 maja 2014

Jesień w polskich ogrodach może być niezwykle piękna, ale także uciążliwa. Zwłaszcza, jeżeli ogrody otaczają wysokie i bardzo rozległe drzewa bukowe. W okresie jesiennym gubią one nie tylko liście, ale także nasiona buczyny.

Ich ilość niejednego ogrodnika i gospodarza przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy. Mało który z gospodarzy ma stale wolny czas, aby kontrolować opady liści z drzew i stale je grabić. W związku z tym roślinność ogrodowa, kwiaty oraz krzewy bywają kompletnie przykryte jesiennymi liśćmi. Można narzekać na tę niedyspozycję, ale lepszym rozwiązaniem będzie przerobienie liści na skuteczny w działaniu kompost do uprawy innych roślin w ogrodzie.

Polecamy na obrzeżach ogrodu wykopać głęboki dół i wyłożyć go folią. Do tego dołu powinny trafiać partie grabionych liści oraz uschniętych gałęzi, które tylko szpecą wygląd naszego ogrodu. Liście ubite w głębokim dole ulegają fermentacji, dzięki czemu tworzy się kompost, który użyźnić może nawet najbardziej toporną do wydawania plonów ziemię. Taki kompost sprawdza się zarówno w ogrodach warzywnych, jak i w kwiatowych. Ma intensywny, ale nie drażniący zapach, ponieważ wszystkie składniki pochodzą od natury. Raz na jakiś czas należy kontrolować stan nawozu i dokładać pod rośliny kolejne partie lub użyźniać ziemię od nowa.

Jeżeli nie mamy czasu, ochoty, ani tez większej potrzeby, by stworzyć własny kompost do
ogrodu, bo zwyczajnie go nie posiadamy- możemy znaleźć w pobliżu leśniczówkę, która będzie skupowała od nas liście oraz nasiona buczyny. W wielu leśniczówkach na terenie Polski skupuje się liście w nadmiarze zaśmiecające podwórka domów jednorodzinnych. To bardzo ekologiczne i zdrowe rozwiązanie. W naturze nic nie ginie i jest wykorzystywane na zasadzie surowca wtórnego pod nawóz. Ta taktyka sprawiła, że obecnie ogrody tworzy się w niezwykle ekologiczny i pozbawiony ingerencji sztucznych komponentów sposób. Jeżeli zatem masz podwórko, gdzie każdej jesieni na trawniku pojawiają się setki liści i masz już dość ciągłego ich grabienia- zatrudnij ekipę nawozową z leśniczówki. Z pewnością takie rozwiązanie się opłaci.

 

10:09, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
1 , 2