RSS
czwartek, 25 września 2014

Nie jest tajemnicą, że nornice, myszy i pozostałe ogrodowe gryzonie potrafią narobić wiele szkód. Wymieniać można ich sporo: wyjedzone cebulki, podkopane korzenie, korytarze w skalniaku i w wyniku tego wyschnięte warzywa i kwiaty.

Czasem gryzonie są sprzymierzeńcami człowieka, zjadają larwy, pędraki i inne szkodniki, ale bardziej dostrzegalne są straty w ogrodzie. Żeby się ich pozbyć nie ma potrzeby sięgania po drastyczne rozwiązania. Lepiej sprawić, by się zniechęciły i nie chciały w ogrodzie przebywać. Skutecznych metod jest kilka.

 

  1. Zapobieganie. Jeżeli ogród będzie utrzymany w należytym porządku, bez resztek roślinnych, to gryzonie nie będą chciały przebywać w takim miejscu. Takie rośliny jak korona cesarska, inkarwilla i gorczyca również działają odpychająco. Pnie drzew posmarować należy odpowiednią pastą lub owinąć ochronną siatką.
  2. Odstraszacze. I tu od razu odsyłam do sklepu, który posiada wysokiej jakości odstraszacze na różne gatunki zwierząt http://importmania.pl  Wbija się je w ziemię, po czym wydają nieprzyjemne dla gryzoni dźwięki. Jeśli w ogrodzie już się zasiedliły najlepiej zacząć od ustawiania odstraszaczy blisko domu i stopniowo oddalać tak, aby gryzonie kierowały się w stronę ogrodzenia. Więcej szczegółów na temat tego rozwiązania jest na stronie 
  3. Pułapki. Wzdłuż ogrodzenia wykopuje się niewielkie studzienki, w które wpadać będą gryzonie. Na dnie umieszcza się przynętę, która zachęci zwierzę, by zbliżyło się do pułapki. W sklepach dostępne są także pułapki gotowe.
  4. Metody chemiczne. W norkach gryzoni umieszcza się świece gazujące, ale są one dobre tylko do zastosowania na glebach zwięzłych. W ostateczności można zastosować trutki dla gryzoni, ale wtedy trzeba uważać, żeby nie zbliżały się do nich zwierzęta domowe i ptaki. 
12:05, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 września 2014

 

Taras jest wyjątkowym miejscem bardziej niż ogród kameralnym, bliżej związanym z życiem toczącym się w domu. Nawet jeśli nie ma się czasu na to, by na nim przebywać, jest cały czas w zasięgu wzroku domowników. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, by go odpowiednio zaaranżować.

Osoby, które decydują się na rośliny na tarasie, powinny stworzyć im miejsce, w którym będą dla nich komfortowe warunki. Trzeba pamiętać, że tarasy są albo mocno nasłonecznione albo położone w całkowitym cieniu. Ponadto często jest na nich wietrznie.

Donice, jakie będą stawiane muszą być przystosowane do tego, żeby przetrwać zimę i mrozy. Ich minimalne wymiary, aby rośliny przetrwały zimno to 50x50x50cm. Donice powinny być dodatkowo ocieplone np. warstwą styropianu i wyłożone folią. Dobrze jest zastosować te donice, które posiadają drenaż, w przypadku mniejszych gabarytów podstawki są wystarczające.

Jeśli chodzi o rośliny, to do wsadzenia donic tarasowych doskonale nadają się tuje, ale równie dobrze można posadzić karłowate gatunki sosen, których klimat jest przyjemniejszy niż tujowy. Można także postawić jałowiec lub cis. Donice dobrze wyglądają jeśli są zaplanowane w sposób przypominający rabaty. Można tu wymieszać byliny, trawy i rośliny jednoroczne, kwitnące cały sezon. Przykładem dobrze wyglądającej kombinacji będzie połączenie kostrzewy popielatej, skawoli, pelargonii i lawendy. Warto rozpatrzyć również aromatyczne zioła.

 

14:19, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »