RSS
niedziela, 14 grudnia 2014

Kwiaty doniczkowe należy przesadzać co jakiś czas. Ważne jest przecież, aby kwiaty nie cisnęły się w za małych doniczkach, by ich korzenie nie były narażone na uszkodzenia. Przesadzanie może także wyeliminować pasożyty, robaki oraz bakterie, które także niekorzystnie mogą wpływać na korzenie kwiatów.

Wybór doniczki

Należy wybrać doniczkę o kształcie zbliżonym do starej doniczki, ale oczywiście nowa doniczka powinna być nieco większa. Na dnie powinny być także otwory, które umożliwią wyciekanie zbyt dużej ilości wody. Wtedy należy ustawić pod doniczką podstawkę, aby woda nie zbierała się na podłodze.
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinna być wykonana doniczka, to można wybrać pomiędzy doniczką plastikową, ceramiczną czy glinianą. Gliniane doniczki mają ten minus, że niestety woda szybciej w nich paruje i ziemia wysycha znacznie szybciej.

Jakie wybrać podłoże
Co kilka lat należy wymienić ziemię w doniczce, bo w przeciwieństwie do warunków naturalnych, ziemia w doniczce eksploatuje się i po jakimś czasie jest już pozbawiona naturalnych minerałów. Staje się jałowa i nie wpływa korzystnie na korzenie kwiatów. 


Ziemię należy wybrać pod gatunek i rodzaj kwiatów. Przeważnie można wybrać ziemię uniwersalną o kwaśnym odczynie. Jednak przed wyborem ziemi, należy zwrócić uwagę na etykietę i zastanowić się, czy zwarte w ziemi składniki, będą pasowały do wymagań danej rośliny. 

Kwiaty domowe można przesadzać praktycznie cały rok. Jednak lepiej jest to robić na wiosnę, kiedy jest już na dworze ciepło i przesadzanie można wykonać na balkonie, zachowując czystość w domu.

14:35, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 grudnia 2014

Hej, mam nadzieję, że nie odstraszyła was ta mgła za oknem (tak po przebudzeniu ujrzałem białość za oknem). Dzisiaj jest piątek, macie coś już zaplanowane na weekend? Ja postanowiłem, że zabezpieczę moje rośliny w ogrodzie przed zimą. Mam nadzieję, że nie jest na to już za późno.

Mam kilka drzewek i krzaków iglastych, które były cięte na żywopłot. I przeczytałem gdzieś, że takie formy należy zabezpieczać przed śniegiem, bo niestety może je ten śnieg odkształcić. Rośliny trzeba związać na około sznurkiem. Jednak należy uważać, aby roślina nie została związana zbyt mocno.

Na usuwanie starych pędów i cięcie roślin jest już ponoć za późno. Można to robić maksymalnie w listopadzie. Ale za to półki wszystkie liście nie spadną z drzew, należy je zgrabiać i odkładać tam, gdzie trzymacie kompost.

Przed silniejszymi mrozami należy także podlewać rośliny. Podczas mrozów nie będą miały skąd czerpać wody.  Wokół posadzonych roślin zaleca się także zrobienie wyściółkowania, czyli trzeba obłożyć korzenie rośliny liśćmi, korą, trocinami bądź torf. To zapobiegnie utracie wilgoci i uchroni korzenie przed zamarznięciem w ziemi. Należy także pamiętać, by ochronić górne części roślin - trzeba po prostu czymś je zakryć. Ja odradzam stosowanie sztucznych materiałów - folii i plastików. Trzeba więc położyć na rośliny suchą trawę, czyli siano, bądź gałęzie iglaków. Równie dobrze nie musicie robić nic przed zimą w ogrodzie, ale wtedy nie macie pewności, że wasze rośliny przetrwają zimę. Do następnego razu.08:26, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 grudnia 2014

Hej. Zima przyszła, a ja już tęsknię za świeżo zieloną trawą, pachnącymi kwiatami i wiosennymi bądź letnimi spotkaniami ze znajomymi w ogrodzie. Tak się rozmarzyłem, że postanowiłem zmienić moje miejsce w ogrodzie na spotkania z przyjaciółmi. Przeczytajcie, na jakie wpadłem pomysły!


Ostatnio strasznie męczyłem się z plastikowym stołem. Nie był on ani ładny, ani dobrze nie sprawdzał się w moim ogrodzie. Więc zamówiłem drewnianą, toporną ławę (taką, jakie teraz już rzadko można spotkać w przydrożnych barach). Ława ma dziurę w środku. Ta dziura pozwala umieścić tam parasol ogrodowy. Dzięki temu mam pewność, że parasol obejmie całe miejsce, gdzie będzie znajdowało się jedzenie, a z drugiej strony zajmuje mniej miejsca. Podstawa parasola jest ukryta pod ławą. Goście będą mogli spokojnie trzymać tam swoje nogi - wygoda, komfort zapewniona!


Jednak trochę się najpierw naczytałem o drewnianych ławach, zanim zdecydowałem się ją kupić. Drewno ma to do siebie, że pod wpływem wilgoci zaczyna się rozmakać. Oczywiście proces ten trwa ileś tam lat, ale najlepiej od razu zadać o taki mebel. Kupiłem więc impregnat i zaimpregnowałem ławę.


Pewnie chcecie wiedzieć, jakie kupiłem do tego siedzenia. Oj mylicie się - nie zamówiłem ławek z drewna! Wiem, co potem się dzieje - goście boją się drzazg, żywicy i różnych innych rzeczy. Kupiłem więc ławki takie ogrodowe, które można kupić w OBI czy Castoramie. Obowiązkowo dokupiłem także poduszki. W planach mam wymurowanie grilla, ale nie wiem, czy mi się to uda. Na razie mam mój stary grill, który przez ostatnie lata dobrze mi służył.
Co sądzicie? Jesteście na tak? 

08:44, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »