RSS
czwartek, 26 lutego 2015

Dekoracyjnym elementem kalii są kwiaty w kształcie lejka. Z reguły kwiatostany mają kolor biały, ale występują także pomarańczowe, żółte, różowe i bordowe.

Ponieważ rośliny te pochodzą z Afryki Południowej i Środkowej, lubią stanowiska słoneczne i ciepłe. Ich podłoże powinno być lekkie i żyzne. Jeśli kalia jest trzymana w pełnym słońcu, należy dbać, by miała ciągle wilgotną ziemię.

Przygotowanie się kalii w czas zimowego odpoczynku, można poznać po tym, że jesienią wysychają liście (jeżeli nie stanie się to samoczynnie, roślinę się wykopuje i suszy). Przed nadejściem mrozów wykopuje się z ziemi bulwy kalii, żeby przez 2 dni wysychała. Następnie wkłada się do drewnianej skrzynki i posypuje trocinami. Do kwietnia trzyma się ją w temp. 3-7 stopni.

 

13:49, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2015

Jednym z najważniejszych zabiegów w sadzie jest bielenie drzew owocowych, co jest niezbędne dla utrzymania w dobrym stanie drzew. Zapobiega to także uszkodzeniom kory, na skutek działania skoków temperatur.

Niskie, zimowe temperatury powodują pionowe pęknięcia pni oraz rany zgorzelinowe. Z reguły mrozowe uszkodzenia drzew powstają po chwilowym ociepleniu. Dla powstawania ran zgorzelinowych szczególnie sprzyjające warunki panują w styczniu i lutym, kiedy w ciągu dnia konary się nagrzewają, a nocą pobudzone tkanki marzną.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają osoby, które bielą drzewa, jest wybór nieodpowiedniej pory roku. Wiele osób wykonuje zabieg na przedwiośniu, kiedy jest za późno. Bielenie powinno być wykonane najpóźniej na początku stycznia, a najlepiej jeśli jest ono w grudniu. Jeżeli wapno się spłucze, zabieg powtarza się aż do marca. Nie jest jednak prawdą powszechnie krążąca opinia o tym, że naniesione na korę wapno zabija zimujące w korze szkodniki. Do bielenia drzew owocowych najczęściej  stosuje się mleko wapienne. Można przygotować roztwór na bazie 2 kg mleka i 10 l wody z dodatkiem krokwieńca albo gliny. Zapobiega to szybkiemu spłukiwaniu się wapna. Po wymieszaniu składników, mieszankę nakłada się pędzlem na pnie drzew oraz nasady grubszych konarów.

 

14:37, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »