RSS
czwartek, 26 lutego 2015

Dekoracyjnym elementem kalii są kwiaty w kształcie lejka. Z reguły kwiatostany mają kolor biały, ale występują także pomarańczowe, żółte, różowe i bordowe.

Ponieważ rośliny te pochodzą z Afryki Południowej i Środkowej, lubią stanowiska słoneczne i ciepłe. Ich podłoże powinno być lekkie i żyzne. Jeśli kalia jest trzymana w pełnym słońcu, należy dbać, by miała ciągle wilgotną ziemię.

Przygotowanie się kalii w czas zimowego odpoczynku, można poznać po tym, że jesienią wysychają liście (jeżeli nie stanie się to samoczynnie, roślinę się wykopuje i suszy). Przed nadejściem mrozów wykopuje się z ziemi bulwy kalii, żeby przez 2 dni wysychała. Następnie wkłada się do drewnianej skrzynki i posypuje trocinami. Do kwietnia trzyma się ją w temp. 3-7 stopni.

 

13:49, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2015

Jednym z najważniejszych zabiegów w sadzie jest bielenie drzew owocowych, co jest niezbędne dla utrzymania w dobrym stanie drzew. Zapobiega to także uszkodzeniom kory, na skutek działania skoków temperatur.

Niskie, zimowe temperatury powodują pionowe pęknięcia pni oraz rany zgorzelinowe. Z reguły mrozowe uszkodzenia drzew powstają po chwilowym ociepleniu. Dla powstawania ran zgorzelinowych szczególnie sprzyjające warunki panują w styczniu i lutym, kiedy w ciągu dnia konary się nagrzewają, a nocą pobudzone tkanki marzną.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają osoby, które bielą drzewa, jest wybór nieodpowiedniej pory roku. Wiele osób wykonuje zabieg na przedwiośniu, kiedy jest za późno. Bielenie powinno być wykonane najpóźniej na początku stycznia, a najlepiej jeśli jest ono w grudniu. Jeżeli wapno się spłucze, zabieg powtarza się aż do marca. Nie jest jednak prawdą powszechnie krążąca opinia o tym, że naniesione na korę wapno zabija zimujące w korze szkodniki. Do bielenia drzew owocowych najczęściej  stosuje się mleko wapienne. Można przygotować roztwór na bazie 2 kg mleka i 10 l wody z dodatkiem krokwieńca albo gliny. Zapobiega to szybkiemu spłukiwaniu się wapna. Po wymieszaniu składników, mieszankę nakłada się pędzlem na pnie drzew oraz nasady grubszych konarów.

 

14:37, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 grudnia 2014

Kwiaty doniczkowe należy przesadzać co jakiś czas. Ważne jest przecież, aby kwiaty nie cisnęły się w za małych doniczkach, by ich korzenie nie były narażone na uszkodzenia. Przesadzanie może także wyeliminować pasożyty, robaki oraz bakterie, które także niekorzystnie mogą wpływać na korzenie kwiatów.

Wybór doniczki

Należy wybrać doniczkę o kształcie zbliżonym do starej doniczki, ale oczywiście nowa doniczka powinna być nieco większa. Na dnie powinny być także otwory, które umożliwią wyciekanie zbyt dużej ilości wody. Wtedy należy ustawić pod doniczką podstawkę, aby woda nie zbierała się na podłodze.
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinna być wykonana doniczka, to można wybrać pomiędzy doniczką plastikową, ceramiczną czy glinianą. Gliniane doniczki mają ten minus, że niestety woda szybciej w nich paruje i ziemia wysycha znacznie szybciej.

Jakie wybrać podłoże
Co kilka lat należy wymienić ziemię w doniczce, bo w przeciwieństwie do warunków naturalnych, ziemia w doniczce eksploatuje się i po jakimś czasie jest już pozbawiona naturalnych minerałów. Staje się jałowa i nie wpływa korzystnie na korzenie kwiatów. 


Ziemię należy wybrać pod gatunek i rodzaj kwiatów. Przeważnie można wybrać ziemię uniwersalną o kwaśnym odczynie. Jednak przed wyborem ziemi, należy zwrócić uwagę na etykietę i zastanowić się, czy zwarte w ziemi składniki, będą pasowały do wymagań danej rośliny. 

Kwiaty domowe można przesadzać praktycznie cały rok. Jednak lepiej jest to robić na wiosnę, kiedy jest już na dworze ciepło i przesadzanie można wykonać na balkonie, zachowując czystość w domu.

14:35, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 grudnia 2014

Hej, mam nadzieję, że nie odstraszyła was ta mgła za oknem (tak po przebudzeniu ujrzałem białość za oknem). Dzisiaj jest piątek, macie coś już zaplanowane na weekend? Ja postanowiłem, że zabezpieczę moje rośliny w ogrodzie przed zimą. Mam nadzieję, że nie jest na to już za późno.

Mam kilka drzewek i krzaków iglastych, które były cięte na żywopłot. I przeczytałem gdzieś, że takie formy należy zabezpieczać przed śniegiem, bo niestety może je ten śnieg odkształcić. Rośliny trzeba związać na około sznurkiem. Jednak należy uważać, aby roślina nie została związana zbyt mocno.

Na usuwanie starych pędów i cięcie roślin jest już ponoć za późno. Można to robić maksymalnie w listopadzie. Ale za to półki wszystkie liście nie spadną z drzew, należy je zgrabiać i odkładać tam, gdzie trzymacie kompost.

Przed silniejszymi mrozami należy także podlewać rośliny. Podczas mrozów nie będą miały skąd czerpać wody.  Wokół posadzonych roślin zaleca się także zrobienie wyściółkowania, czyli trzeba obłożyć korzenie rośliny liśćmi, korą, trocinami bądź torf. To zapobiegnie utracie wilgoci i uchroni korzenie przed zamarznięciem w ziemi. Należy także pamiętać, by ochronić górne części roślin - trzeba po prostu czymś je zakryć. Ja odradzam stosowanie sztucznych materiałów - folii i plastików. Trzeba więc położyć na rośliny suchą trawę, czyli siano, bądź gałęzie iglaków. Równie dobrze nie musicie robić nic przed zimą w ogrodzie, ale wtedy nie macie pewności, że wasze rośliny przetrwają zimę. Do następnego razu.08:26, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 grudnia 2014

Hej. Zima przyszła, a ja już tęsknię za świeżo zieloną trawą, pachnącymi kwiatami i wiosennymi bądź letnimi spotkaniami ze znajomymi w ogrodzie. Tak się rozmarzyłem, że postanowiłem zmienić moje miejsce w ogrodzie na spotkania z przyjaciółmi. Przeczytajcie, na jakie wpadłem pomysły!


Ostatnio strasznie męczyłem się z plastikowym stołem. Nie był on ani ładny, ani dobrze nie sprawdzał się w moim ogrodzie. Więc zamówiłem drewnianą, toporną ławę (taką, jakie teraz już rzadko można spotkać w przydrożnych barach). Ława ma dziurę w środku. Ta dziura pozwala umieścić tam parasol ogrodowy. Dzięki temu mam pewność, że parasol obejmie całe miejsce, gdzie będzie znajdowało się jedzenie, a z drugiej strony zajmuje mniej miejsca. Podstawa parasola jest ukryta pod ławą. Goście będą mogli spokojnie trzymać tam swoje nogi - wygoda, komfort zapewniona!


Jednak trochę się najpierw naczytałem o drewnianych ławach, zanim zdecydowałem się ją kupić. Drewno ma to do siebie, że pod wpływem wilgoci zaczyna się rozmakać. Oczywiście proces ten trwa ileś tam lat, ale najlepiej od razu zadać o taki mebel. Kupiłem więc impregnat i zaimpregnowałem ławę.


Pewnie chcecie wiedzieć, jakie kupiłem do tego siedzenia. Oj mylicie się - nie zamówiłem ławek z drewna! Wiem, co potem się dzieje - goście boją się drzazg, żywicy i różnych innych rzeczy. Kupiłem więc ławki takie ogrodowe, które można kupić w OBI czy Castoramie. Obowiązkowo dokupiłem także poduszki. W planach mam wymurowanie grilla, ale nie wiem, czy mi się to uda. Na razie mam mój stary grill, który przez ostatnie lata dobrze mi służył.
Co sądzicie? Jesteście na tak? 

08:44, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 września 2014

Nie jest tajemnicą, że nornice, myszy i pozostałe ogrodowe gryzonie potrafią narobić wiele szkód. Wymieniać można ich sporo: wyjedzone cebulki, podkopane korzenie, korytarze w skalniaku i w wyniku tego wyschnięte warzywa i kwiaty.

Czasem gryzonie są sprzymierzeńcami człowieka, zjadają larwy, pędraki i inne szkodniki, ale bardziej dostrzegalne są straty w ogrodzie. Żeby się ich pozbyć nie ma potrzeby sięgania po drastyczne rozwiązania. Lepiej sprawić, by się zniechęciły i nie chciały w ogrodzie przebywać. Skutecznych metod jest kilka.

 

  1. Zapobieganie. Jeżeli ogród będzie utrzymany w należytym porządku, bez resztek roślinnych, to gryzonie nie będą chciały przebywać w takim miejscu. Takie rośliny jak korona cesarska, inkarwilla i gorczyca również działają odpychająco. Pnie drzew posmarować należy odpowiednią pastą lub owinąć ochronną siatką.
  2. Odstraszacze. I tu od razu odsyłam do sklepu, który posiada wysokiej jakości odstraszacze na różne gatunki zwierząt http://importmania.pl  Wbija się je w ziemię, po czym wydają nieprzyjemne dla gryzoni dźwięki. Jeśli w ogrodzie już się zasiedliły najlepiej zacząć od ustawiania odstraszaczy blisko domu i stopniowo oddalać tak, aby gryzonie kierowały się w stronę ogrodzenia. Więcej szczegółów na temat tego rozwiązania jest na stronie 
  3. Pułapki. Wzdłuż ogrodzenia wykopuje się niewielkie studzienki, w które wpadać będą gryzonie. Na dnie umieszcza się przynętę, która zachęci zwierzę, by zbliżyło się do pułapki. W sklepach dostępne są także pułapki gotowe.
  4. Metody chemiczne. W norkach gryzoni umieszcza się świece gazujące, ale są one dobre tylko do zastosowania na glebach zwięzłych. W ostateczności można zastosować trutki dla gryzoni, ale wtedy trzeba uważać, żeby nie zbliżały się do nich zwierzęta domowe i ptaki. 
12:05, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 września 2014

 

Taras jest wyjątkowym miejscem bardziej niż ogród kameralnym, bliżej związanym z życiem toczącym się w domu. Nawet jeśli nie ma się czasu na to, by na nim przebywać, jest cały czas w zasięgu wzroku domowników. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, by go odpowiednio zaaranżować.

Osoby, które decydują się na rośliny na tarasie, powinny stworzyć im miejsce, w którym będą dla nich komfortowe warunki. Trzeba pamiętać, że tarasy są albo mocno nasłonecznione albo położone w całkowitym cieniu. Ponadto często jest na nich wietrznie.

Donice, jakie będą stawiane muszą być przystosowane do tego, żeby przetrwać zimę i mrozy. Ich minimalne wymiary, aby rośliny przetrwały zimno to 50x50x50cm. Donice powinny być dodatkowo ocieplone np. warstwą styropianu i wyłożone folią. Dobrze jest zastosować te donice, które posiadają drenaż, w przypadku mniejszych gabarytów podstawki są wystarczające.

Jeśli chodzi o rośliny, to do wsadzenia donic tarasowych doskonale nadają się tuje, ale równie dobrze można posadzić karłowate gatunki sosen, których klimat jest przyjemniejszy niż tujowy. Można także postawić jałowiec lub cis. Donice dobrze wyglądają jeśli są zaplanowane w sposób przypominający rabaty. Można tu wymieszać byliny, trawy i rośliny jednoroczne, kwitnące cały sezon. Przykładem dobrze wyglądającej kombinacji będzie połączenie kostrzewy popielatej, skawoli, pelargonii i lawendy. Warto rozpatrzyć również aromatyczne zioła.

 

14:19, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 czerwca 2014

To czy urządzimy ogród w stylu angielskim, czy też japońskim zależy tylko i wyłącznie od naszej fantazji i upodobań. Nie ulega jednak wątpliwości, że w każdych warunkach świetnie będzie się prezentowało mniejsze lub większe oczko wodne.

W połączeniu z ciekawą roślinnością, jak chociażby tatarak czy też lilie, będzie ono stanowiło największa atrakcję naszego ogrodu. Rozwiązanie to spodoba się zwłaszcza dzieciom, kiedy w wodzie zamieszkają kolorowe karasie. Karmienie tych wielobarwnych rybek to także spora atrakcja. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poza tymi "planowanymi" mieszkańcami, stawik mogą zasiedlić także żaby, a już na pewno od czasu do czasu będą przylatywały ważki i inne owady, lubiące środowisko wodne, dzięki czemu nas ogród będzie tętnił życiem.

09:11, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 czerwca 2014

Większość z nas marzy o odrobinie zieleni w pobliżu swojego mieszkania. O wiele łatwiej jest to zorganizować osobom, które mieszkają w domu, jednakże jeżeli posiadamy chociażby niewielki balkon, możemy stworzyć mini ogród, który będzie miejscem na chwilę odpoczynku.

Mamy bardzo wiele możliwości jeżeli chodzi o dobór roślin. Jeżeli preferujemy kwiaty w donicach lub „balkonówkach”  możemy zasadzić  surfinie, begonie lub pelargonie. Gdybyśmy jednak chcieli poczuć odrobinę egzotyki, warto zainwestować w cytrusy, na których przy odrobinie szczęścia pojawią się owoce. Bardzo ładnie będą się prezentować pnące lub zwisające truskawki, które dodatkowo uraczą nas pysznymi owocami.

12:50, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 maja 2014

Klomby ogrodowe to dekoracje roślinne, które zawsze będą modne. Wprowadzają w przestrzeń podwórek elegancję oraz naturalną estetykę. Klomby można organizować z ogrodzeniami lub bez. Klomb z dodatkowym, niewysokim ogrodzeniem będzie zawsze przyciągał większą uwagę od klombu po zbawionego ogrodzenia.

Cały sekret tkwi w szczegółach. Najczęściej gospodynie domowe oraz ogrodnicy wybierają ogrodzenia z siatki aluminiowej lub PCV. Nie zawsze wygląda to ładnie. Lepiej już zdecydować się na amatorską kompozycję z składanych do połowy dłuższej przekątnej cegłówek, chociaż ten pomysł razi nieco sztampą oraz prowincjonalnością.

Nam najbardziej podobają się ogrodzenia drewniane przy komponowaniu klombów kwiatowych. Zwłaszcza, jeżeli posiadają ręcznie rzeźbione, ozdobne elementy- mogą stać się
prawdziwymi dziełami sztuki. Drewno w otoczeniu kwiatów zawsze się sprawdzało, bo przecież w porównaniu do metalu oraz tworzyw sztucznych jest po prostu w stu procentach ekologiczne. Widzimy, jak ważna przy komponowaniu ogrodzenia do klombu jest spójność
materiału. Ogrodzenie klombu nie musi być zbyt wysokie. Przeciętna jego wysokość wynosi góra 30 centymetrów. Ogrodzenie nie może sięgać zbyt wysoko, ponieważ konstrukcją będzie przewyższało poziom kolorowych kwiatów. A to one w klombie są najważniejsze i
na nich powinna skupiać się uwaga obserwujących.

Drewno przeznaczane na ogrodzenia
do klombów daje bogatą dowolność w projektowaniu. Można dyskretnie zaaranżować płotek palisadowy lub ażurowy z wycinanymi
od wewnątrz elementami. Najczęściej wybiera się właśnie formy palisadowe, które nie wymagają zbyt wytężonego nakładu pracy. Po
wykonaniu ogrodzenia drewnianego należy też pamiętać o tym, że trzeba je dla bezpieczeństwa polakierować lub pokryć bejcą- jeżeli lubimy ciemne odcienie drewna. Dzięki tym zabiegom
ogrodzenie klombów nie będzie niszczało i nie zostanie pochłonięte przez korniki lub inne szkodniki żywiące się drewnianymi materiałami. Lakierowane drewno długo zachowuje połysk i jest niezwykle eleganckim uzupełnieniem każdego ogrodu. Nie rdzewieje, dzięki czemu dłużej utrzymuje zmienne czynniki pogodowe, w przeciwieństwie do metalu.

.

11:31, twojogrodd
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2