Blog > Komentarze do wpisu

Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Kwiaty doniczkowe należy przesadzać co jakiś czas. Ważne jest przecież, aby kwiaty nie cisnęły się w za małych doniczkach, by ich korzenie nie były narażone na uszkodzenia. Przesadzanie może także wyeliminować pasożyty, robaki oraz bakterie, które także niekorzystnie mogą wpływać na korzenie kwiatów.

Wybór doniczki

Należy wybrać doniczkę o kształcie zbliżonym do starej doniczki, ale oczywiście nowa doniczka powinna być nieco większa. Na dnie powinny być także otwory, które umożliwią wyciekanie zbyt dużej ilości wody. Wtedy należy ustawić pod doniczką podstawkę, aby woda nie zbierała się na podłodze.
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powinna być wykonana doniczka, to można wybrać pomiędzy doniczką plastikową, ceramiczną czy glinianą. Gliniane doniczki mają ten minus, że niestety woda szybciej w nich paruje i ziemia wysycha znacznie szybciej.

Jakie wybrać podłoże
Co kilka lat należy wymienić ziemię w doniczce, bo w przeciwieństwie do warunków naturalnych, ziemia w doniczce eksploatuje się i po jakimś czasie jest już pozbawiona naturalnych minerałów. Staje się jałowa i nie wpływa korzystnie na korzenie kwiatów. 


Ziemię należy wybrać pod gatunek i rodzaj kwiatów. Przeważnie można wybrać ziemię uniwersalną o kwaśnym odczynie. Jednak przed wyborem ziemi, należy zwrócić uwagę na etykietę i zastanowić się, czy zwarte w ziemi składniki, będą pasowały do wymagań danej rośliny. 

Kwiaty domowe można przesadzać praktycznie cały rok. Jednak lepiej jest to robić na wiosnę, kiedy jest już na dworze ciepło i przesadzanie można wykonać na balkonie, zachowując czystość w domu.

niedziela, 14 grudnia 2014, twojogrodd

Polecane wpisy

  • Hodowla kalii

    Dekoracyjnym elementem kalii są kwiaty w kształcie lejka. Z reguły kwiatostany mają kolor biały, ale występują także pomarańczowe, żółte, różowe i bordowe. Poni

  • Miejsce na grilla

    Hej. Zima przyszła, a ja już tęsknię za świeżo zieloną trawą, pachnącymi kwiatami i wiosennymi bądź letnimi spotkaniami ze znajomymi w ogrodzie. Tak się rozmarz

  •  Sposoby na wytępienie z ogrodu gryzoni

    Nie jest tajemnicą, że nornice, myszy i pozostałe ogrodowe gryzonie potrafią narobić wiele szkód. Wymieniać można ich sporo: wyjedzone cebulki, podkopane korzen